Jak prać narzuty i tekstylia domowe?

Jak prać narzuty i tekstylia domowe?

Prawidłowe dbanie o czystość i wygląd narzut na łóżka jest raczej proste.  Wystarczy zastosować się do wszytej metki i postąpić zgodnie z instrukcją prania.

Niektóre narzuty lub inne wyroby muszą być czyszczone chemicznie z uwagi na mieszany skład tekstyliów użytych do ich wykonania. Zwłaszcza gdy do ich uszycia zostały wykorzystane tkaniny mieszane, naturalne i sztuczne. Np. klasyczny patchwork, tkaninowy pejzaż lub makatka mogą się składać z kilku lub kilkunastu różnych materiałów o różnych właściwościach obkurczania, rozciągania i reagowania na zamoczenie. Mogą to być zszyte ze sobą paski, kwadraty, tasiemki, sznurki, naszyte aplikacje, aplikacje odstające, przestrzenne, wypełnienie narzuty owatą poliestrową, polarem oraz materiał, którym jest podszyta od spodu.

Dodatkowym utrudnieniem w samodzielnym czyszczeniu i praniu narzut na łóżka są ich gabaryty. Narzuty są z reguły duże i ciężkie, mają przynajmniej trzy różne warstwy. Niektóre narzuty dochodzą do rozmiarów 250cm x 250cm. Jednak niezależnie od wielkości, narzuta z uwagi na wielkość może nie zmieścić się w pralce. Pamiętajmy tez o poduszkach do kompletu (my do prania narzut używaliśmy pralki na 8 kg). Pralka na 5 kg wsadu może dużej i grubej narzuty nie doprać, może ją niewystarczająco wypłukać, a z uwagi na niedostosowany program i detergenty spowodować jej skurczenie w niektórych miejscach lub zniszczenie. Narzuta źle lub wcale nie odwirowana, wyjęta z pralki, nasiąknięta wodą może ważyć dobre kilka kilogramów. Trzeba mieć gdzie ją rozwiesić gdy zwykła suszarka rozkładana może okazać się za mała. Oczywiście są takie narzuty np. z czystej bawełny lub polaru, cienkie, nie wymagające specjalnego traktowania, które można prać w pralce bez obaw i te porady ich nie dotyczą.

Dlatego właśnie, w celu zachowania dobrej kondycji wszelkich tkanin artystycznych zalecamy pranie chemiczne, wietrzenie, raz na jakiś czas można narzuty wytrzepać lub odkurzyć odpowiednim odkurzaczem do odświeżania pościeli. Paproszki można zebrać rolką do ubrań. Zalecane pranie chemiczne jest istotne ponieważ różne tkaniny pozszywane ze sobą mają różne właściwości. Może być tak, że każda tkanina w składzie narzuty inaczej zareaguje na zamoczenie w wodzie, inaczej zareaguje na temperaturę wody: zimną, ciepłą a jeszcze inaczej na gorącą lub na szok termiczny podczas płukania w cyklu prania nawet na niską temperaturę. Niektóre tkaniny przy nieprawidłowym czyszczeniu lub praniu ulegają deformacji, obkurczeniu lub rozciągnięciu. Tracą kolor, formę i zmieniają wygląd. Dlatego instrukcje prania są ważnymi wskazówkami do prawidłowej konserwacji i czyszczenia tekstylnych ozdób w naszych domach jeśli zależy nam na ich eleganckim i efektownym wyglądzie przez długi czas.

Jest jeszcze jedna możliwość bezpiecznej konserwacji narzut i wyrobów artystycznych z tkanin. To jest ozonowanie. Pozbawia ono narzutę zapachów i drobnoustrojów jednak plam nie wywabi i nie doczyści zabrudzeń.

Jak używać narzutę i jak o nią dbać?

Narzuta to elegancka ozdoba łóżka. Jej rolą jest „leżeć i pachnieć”. Jeśli nie pachnie to konieczne jest jej wypranie, wywietrzenie lub odwiedziny w pralni chemicznej.  Narzuta powinna leżeć na zasłanym łóżku, na pościeli lub na samym materacu (jeżeli taka jest wola jej użytkowania przez właściciela). Generalnie jednak służy ona przykryciu pościeli, w której śpimy i osłonięciu jej przed siadaniem na niej w ciągu dnia. Jeżeli narzuta ma bardzo artystyczną formę, jest wykonana z delikatnych tkanin, ma aplikacje przestrzenne, które mogą się pognieść lub zniszczyć, powinna być wyłącznie przeznaczona do ozdobienia łóżka w komplecie z poduszkami lub wałkami. Nie powinno się na niej siadać, leżeć, użytkować jako kołdry, kocyka piknikowego lub dywanu. Jeżeli osobna sypialnia pozwala na traktowanie narzuty „po królewsku” to zachowa ona na długo swój urok i formę.  Gdy idziemy spać, narzutę należy zdjąć z łózka, złożyć i odłożyć na bok, żeby o poranku znowu rozłożyć ją w pełnej krasie na zaścielonym łóżku.

Czego unikać?

  1. Unikaj wszystkiego co może ją zniszczyć: wilgoci, mocnych i nieprzyjemnych zapachów, mechanicznych uszkodzeń, poplamienia, podarcia.
  2. Unikaj kradzieży, bo czasami przyjdą w odwiedziny tacy goście , którzy chcieliby też taką mieć dla siebie (albo własne dzieci- one też zabierają…).
  3. Unikaj nudy, bo po to dbasz o swoje łózko żeby czuć się w nim cudownie. Jeśli materiałowy obrazek na łóżku może urozmaicić życie i sprawić, że jest piękniejsze to chyba warto.

Ale UWAGA!!!

No właśnie, żeby nie stracić zdrowego rozsądku zapamiętaj, że to Ty jesteś właścicielem i masz prawo z narzutą na łóżku zrobić co tylko chcesz. Jeśli Ci się podoba to leż na niej cały dzień, śpij, nie śpij, czytaj, jedz, pij, buduj z LEGO, rób na drutach, gadaj przez telefon, pracuj na laptopie, owiń się nią i chodź po domu albo się nią przykryj. Żyj i ciesz się z tego co masz. Życie jest jedno, a nową narzutę zawsze mogę Ci uszyć. Jeśli do mnie wrócisz po następną to wtedy ja też będę czuła, że żyję.

Koszyk
Scroll to Top